*Elektrilevi investeeris Viljandimaa alajaama üle miljoni euro

Elektrilevi võtab täna ehitajalt vastu uuendatud Nuia piirkonnaalajaama, ehitustööde kogumaksumuseks kujunes 1,1 miljonit eurot.
Viljandimaa elektrivõrgu sõlmpunkt varustab elektriga ligi 2400 majapidamist ja ettevõtet.

Poolteist aastat tagasi alanud ehitustööde käigus valmis kaasaegne alajaamahoone, paigaldati uued jaotusseadmed ning side- ja juhtimisseadmed. Alajaama ehitustööd tegi AS ABB.

Eelmine Nuia piirkonna alajaam valmis 52 aastat tagasi, seega on tehnika Elektrilevi hinnangul vahepeal niipalju arenenud, et uue jaama töösse seadmist võib võrrelda nuppudega telefoni nutitelefoni vastu vahetamisega.

“Varem ei näinud me väga hästi, mis seal alajaamas toimus, kuulsime alles klientidelt, et vool on ära. Nüüd on alajaamas nii, et näeme arvutist kõike seal toimuvat; saame teha lülitusi, määrata ka päris täpselt, kus on liinil rike toimunud,” rääkis Elektrilevi juhatuse liige Jaanus Tiisvend ERR-i raadiouudistele. Tema sõnul on oluline ka see, et uues jaamas ei teki niivõrd palju rikkeid.

Uus alajaam parandab ligi 2400 majapidamise ja ettevõtte elektriga varustamise kindlust Karksi-Nuias ning Karksi ja Halliste vallas. Lisaks majapidamistele saavad tänu uuele alajaamale kindlama elektrivarustuse mitu suurt puidutööstuse ettevõtet.

Nuia alajaama uuendamisega valmis esimene etapp projektist. Aastatel 2017-2018 jätkuvad tööd, et paigaldada uued seadmed ja viia alajaam 110 kilovoldisele pingele.

“Liidame alajaama veel suurema pingega elektrivõrguga,” kommenteeris Tiisvend.

Kokku investeerib Elektrilevi sel aastal Viljandimaa elektrivõrgu uuendamisse ligikaudu 2,2 miljonit eurot, mille eest ehitatakse 28 uut alajaama ja rajatakse 75 kilomeetrit ilmastikukindlaid elektriliine.

“Üks näide meie võrgustiku täiendavast laiendamisest oli suvel, kui alustasime suvel koostööd Türi vabatahtlike pritsumeestega. Meie andsime neile auto ja jagasime kogemusi ning nemad pakuvad meile abi,” lausus Tiisvend ning lisas, et just kohalikke olusid tundvad inimesed, kes orienteeruvad pimedatel tormiöödel hästi on elektriarendajatele suureks abiks.

Lisaks Nuia alajaama uuendamisele on võrguettevõtte suuremateks investeeringuteks maakonnas Viljandi–Päia ja Mustla-Suislepa elektriliini ning Abja ja Plastmassi alajaamade uuendustööd.

uudised.err.ee, 26.10.2015