*Viljandi järveäärse ujula ja spaahotelli detailplaneeringu eskiislahendus

Detailplaneeringu koostamise eesmärgiks on määrata Viljandi järve ääres krundi Roo tn 9 ja ranna-ala vaheline krunt ja selle ehitusõigus ujula ja spaahotelli ehitamiseks.

Detailplaneering koostatakse maa-ala ettevalmistamiseks võimalikule erainvestorile. Viljandi linnal puudub kavatsus antud asukohas ise detailplaneeringu lahendust ellu viia.

Viljandi järve äärse ujula ja spaahotelli detailplaneeringu lähteseisukohtade ja –ülesande arutelu toimus 8. jaanuaril 2015 Viljandi Linnavalitsuses. Lähteülesandes määratud ehitusalune pind on umbes 4200 m², millest veekeskuse osa on 2800 m² ja hotelli osa 1400 m².

Viljandi järve koosseisus olnud nn Mädalepiku kraav sätestas soovitud hoonestusalale suures ulatuses kalda ehituskeeluvööndi. Seetõttu algasid arutelud Keskkonnaametiga lahenduste leidmiseks. 10. veebruaril 2015 toimus Viljandi Linnavalitsuses Viljandi järveäärse ujula ja spaahotelli detailplaneeringu arutelu, millest võtsid osa ka Keskkonnaameti esindajad. Koosolekul otsustati teha Keskkonnaagentuurile ettepanek järve piiri muutmiseks Mädalepiku juures, et Viljandi järve koosseisust välja arvata inimtekkeliselt rajatud kraav. Keskkonnaagentuur teostas täiendava paikvaatluse ja veendus, et tegemist on eraldiseisva avatud kuivendussüsteemi lõiguga, mitte Viljandi järve osaga.
Keskkonnaministeeriumi 17.06.2015 käskkirja nr 569 alusel muudeti keskkonnaregistri veekogude nimistus Viljandi järvega seotud andmeid.

Detailplaneeringu muinsuskaitse eritingimuste koostamiseks sõlmiti juulis 2015 töövõtuleping Purest OÜ-ga. Eritingimused valmisid Joosep Metslangi koostatuna oktoobris.

Detailplaneeringu koostamise töövõtuleping sõlmiti augustis 2015 osaühinguga TEMPT. Planeeringu koostajateks on arhitektid Mihkel Urmet ja Taavi Kuningas.

Planeeringualas on planeeritava spaahotelli krunt pindalaga ca 15 100 m² ja seda piiravad maa-alad, Aasa tänava parkla, rannajalgpalliväljaku ala ning järve rannaala Kösti (Tartu mnt) suunas, kuhu planeeritakse maaküte. Viljandi järve matkarada kulgeb planeeringualas järve veepiiri ja krundi vahel.

Hoonestusala piire ja hoonemahtusid planeerides on arvestatud olulisi vaatesuundi järvele Tartu tänava mäelt ja Kõrgemäe tänava suunalt ning linnale avanevaid vaateid Viljandi järve poolt.

Lähtutud on varasemalt koostatud kehtivast Roo tn 9 krundi planeeringulahendusest.

Hoonestusala piirideks on planeeritud Aasa tänava elamute ehitusjoon, järve kalda ehituskeeluvööndi piir, Järve tänava ehitusjoon ja Järve tänavaga risti olev piir Mädalepiku kraavi suunal. Taotluslikult on hoonestusala Roo tn 9 krundi hoonestusalast planeeritud võimalikult kaugele, et kaks suurt hoonemahtu koos ei varjaks liialt vaateid järvele. Kaks hoonet on taotluslikult planeeritud võrreldavalt sarnase mahuga. Nende vahelisele nn puhveralale on planeeritud ligikaudu 120-kohaline parkla.

Eskiislahenduses on näidatud võimalikud illustratiivsed veekeskuse ja hotelli hoonemahud hoonestusalas. Ujula ja spaahotelli veepiiriga rööpselt paigutuva põhimahu maksimaalseks kõrguseks on planeeritud 2 korrust ja hotelli järvega risti paigutuva mahu maksimaalseks kõrguseks on 5 korrust. Eskiisiga planeeritud hotellitubade arv on 160. Spaa ehitusalune pind on kavandatud ca 3200 m² ja hotellil ca 2000 m².

Detailplaneeringu eskiisi avalik arutelu toimub 10.02.2016 kell 16 J. Laidoneri plats 5 1. korruse koosolekute ruumis.

www.viljandi.ee, 28.01.2016