*Probleem: tagurlikud ja vanurite enamusega ühistud peletavad uusi elanikke

Paljud vanad majad vaevlevad rahanappuses ning see omakorda peletab majades müügis olevate korterite ostjaid, kuna puudub kindlus, kas ühistu suudab tagada kinnisvara jätkusuutlikkuse.
Eriti problemaatiliseks on see muutunud vananeva elanikkonnaga piirkondades, eelkõige väiksemates linnades, kuid üha rohkem ka Tallinnas „mägedel”.

Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman selgitas, et kui majas ei suudeta konsensust leida uute parkimiskohtade või laste mänguväljakute loomiseks, ei ole see ostjale atraktiivne maja ja tegelikult alandab see kõikide varaomanike kodu väärtust. „Eriti piinlikuks kipub siis minema, kui keskmiste trepikodade elanikud hääletavad maja otsaseinte soojustamise või alumiste korruste korterite elanikud katuseremondi vastu,” rääkis ta. „Inimlikult on kõik arusaadav – madala sissetulekuga inimesel on iga sent arvel ja kui pensionär autoga ei sõida, tundub parkla laiendamine tema jaoks pillamisena, teisalt on see sama oksa saagimine, millel ise istutakse,” lisas Sooman.

Levinuimad vastasseisud ühistutes

Parkimiskohtade loomine (autota omanike vastasseis)
Mänguväljakute rajamine (lasteta peredele vastumeelne)
Katuseremont (vastasseis alumiste korruste elanikelt)
Soojustamine (ei pruugi kõikidele korteritele sarnast efekti anda)
Küttesüsteemide renoveerimine (paljudel vanematel majadel on jaotuspumbad kõrgematel korrustel, alumistel korrustel on aga toatemperatuur liiga madal)
Prügišahtide sulgemine (mugavus vs ebameeldiv aroom ja bakterid)
Heakorra- ja koristustööde tihedus (võimalik igakuine kokkuhoid)

Kasulik.ee 7.12.2015